Jak zaplanować w domu oświetlenie. Sekrety światła.

Oświetlenie w mieszkaniu – podstawowe zasady

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie w mieszkaniu lub w domu jest jednym z istotnych czynników wpływających na nasz nastrój i samopoczucie. Niestety, nierzadko tworzeniu projektu oświetlenia poświęcamy zbyt mało uwagi. W dzisiejszych czasach zamontowanie jednej lampy nasufitowej jest niewystarczające.  Projekt oświetlenia mieszkania lub domu powinien powstać na miarę danego wnętrza i jego funkcji. To właśnie oświetlenie tworzy klimat w pomieszczeniu, niejednokrotnie wyznaczając jego styl.

Jak zaplanować w domu oświetlenie

Najważniejszą zasadą projektowania oświetlenia w naszym mieszkaniu lub w domu  jest dobór odpowiedniego źródła światła, jego rodzaju, intensywności i barwy pod względem konkretnego pomieszczenia oraz do  naszych potrzeb i preferencji. Aby uniknąć późniejszych rozczarowań, warto zapoznać się z naszym kompleksowym poradnikiem! 

Oświetlenie wnętrz domu – źródła światła

Oświetlenie każdego pomieszczenia powinno być zaplanowane osobno z uwzględnieniem kilku różnych źródeł światła. Wśród nich wyróżnia się oświetlenie ogólne,  miejscowe i dekoracyjne.  

Jak zaplanować w domu oświetlenie

Oświetlenie ogólne

Ma jedno główne zadanie – równomiernie rozjaśnić przestrzeń. Stanowi ono główne źródło światła w pomieszczeniu. 
Wyróżnia się tu: żyrandole, plafony czy lampy wiszące.

Jak zaplanować w domu oświetlenie

Oświetlenie miejscowe

Stosuje się w celu rozjaśnienia poszczególnych obszarów, w których wykonuje się określone czynności. Dlatego powinno ono być odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanych czynności. Do oświetlenia miejscowego zalicza się: lampki stołowe, lampy stojące czy lampy podłogowe.

Elektryk Słupsk

Oświetlenie dekoracyjne

Wykorzystywane głównie do stworzenia nastroju i akcentowania elementów wyposażenia. Dzięki oświetleniu dekoracyjnemu nadajemy wnętrzu indywidualny charakter. Stosuje się tu: taśmy LED, oświetlenie podłogowe, kinkiety ścienne.

Strefowość oświetlenia a barwa światła

Wyraźne oddzielenie oświetlenia stref w mieszkaniu pozwoli nam na uwzględnienie ich praktycznych funkcji. Zupełnie inną funkcję będzie ono pełniło w sypialni, kuchni, czy w domowym biurze. Barwa światła podkreśli funkcjonalność pomieszczeń.  

Podczas wybierania światła do mieszkania istotne jest dobranie go pod kątem temperatury barwowej, która wyrażona jest Kelwinach. Im wyższy wskaźnik Kelwinów, tym światło jest zimniejsze. Im wartość jest niższa, tym  światło cieplejsze. Pełną paletę barwy znajdziesz tu.

Temperatura światła

Światło ciepłe

jego temperatura barwowa wynosi poniżej 3900 Kelwinów. Cechuje je żółtawy odcień. Najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których będziemy chcieli się zrelaksować, tj. w sypialni, w kąciku relaksu lub kąciku czytelniczym w salonie, czy też w pokoju dziecięcym.

Światło zimne

Światło zimne - ma temperaturę barwową powyżej 4600 Kelwinów. Ten rodzaj światła wspomaga naszą aktywność, dlatego najlepiej wykorzystać je do wypełnienia światłem takich pomieszczeń jak: biuro, gabinet czy kuchni.

Światło neutralne

ma temperaturę od 4000 do 5000 Kelwinów. Nadaje się do pomieszczeń użytkowych, między innymi salonie, łazience.

Podsumowanie

Wiedząc jaka jest różnica pomiędzy ciepłym, zimnym oraz neutralnym oświetleniem, łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie żarówki do naszych pomieszczeń. Należy pamiętać również o funkcjonalności naszego oświetlenia. W tym celu warto wybrać kilka źródeł światła. Dzięki bogatej ofercie produktów oświetleniowych połączenie estetyki z funkcjonalnością nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

ELEKTRYCZNIK

Partner

www.loxone.com