Wykorzystaj światło w pełni. Jak zaplanować oświetlenie dodatkowe.

Oświetlenie ciągów komunikacyjnych, schodów

Zwykle ciągi komunikacyjne, takie jak korytarze, czy schody znajdują się w dużej odległości od okna, przez co pozbawiona są źródła naturalnego światła dziennego. Aby bezpiecznie się nimi przemieszczać niezbędne jest odpowiedni oświetlenie. 

Jedną z najpopularniejszych form zapewnienia światła w korytarzu są lapy sufitowe. Sprawdzą się zarówno w małych pomieszczeniach, gdzie wystarczy jedna lampa w centralnym punkcie pomieszczenia, jak również w większych pomieszczeniach, gdzie wymagana będzie większa ilość lamp. W ciągach komunikacyjnych sprawdzą się LEDy, które montuje się na sufitach i w ścianach. Jeśli powierzchnia korytarza jest niewielka, to sprawdzi się w nim nawet pojedyncza oprawa montowana natynkowa lub wbudowana w sufit podwieszany. Dobrym rozwiązaniem będzie również plafon. Ich bogata oferta pozwala na wybór kształtu i wielkości do każdego wnętrza. 

www.loxone.com
garaż

Oświetlenie garażu

Zwykle nie zastanawiamy się nad tym w jaki sposób oświetlony będzie nasz garaż. Wynika to przede wszystkim z tego, że pełni on główną funkcję przechowywania pojazdów mechanicznych. Jednakże, bardzo często garaż pełni też rolę składzika, w którym przechowujemy różnego rodzaju akcesoria lub pełni rolę domowego warsztatu, w którym spędzamy liczne godziny pochłonięci pracą lub swoim hobby. By nie narażać swojego wzroku w czasie pracy oraz auta podczas parkowania przy niewystarczającym źródle światła, należy zadbać i zaplanować prawidłowe oświetlenie tego miejsca. 

W garażach zazwyczaj występują małe okna gospodarcze, które nie zapewniają odpowiedniej ilości światła dziennego. Dlatego  niezbędne będzie zainstalowanie co najmniej kilku źródeł światła. Pierwsze na czym powinniśmy się skupić to wybór oświetlenia głównego. Pojedyncza oprawa zamontowana na suficie (najlepiej z czujnikiem ruchu) pozwoli oświetlić nam całe pomieszczenie i zagwarantuje swobodne poruszanie się po garażu. Lapa sufitowa w garażu powinna dawać równomierne światło i być energooszczędna. Warto zatem sięgnąć po oświetlenie LED.

Jednak jeżeli mamy bramę garażową składaną pod sufit lub drzwi z systemem przesuwnym to najlepszym rozwiązaniem będą kinkiety. Sprawdzą się one również jako oświetlenie miejscowe. W celu otrzymania silnego światła, które będzie oddawało rzeczywisty kolor przedmiotów należy wybrać oświetlenie o temperaturze barwowej w przedziale od 4000 do 4500K, czyli białej naturalnej. 

Oświetlenie zewnętrzne domu

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie zewnętrzne odmieni otoczenie naszego domu. Dzięki racjonalnemu rozplanowaniu źródeł światła w łatwy sposób stworzymy wyjątkowy nastrój. Pozwoli nam to również cieszyć się każdą chwilą spędzoną na zewnątrz. 

Aby oświetlić dom, najlepiej wybrać oprawy elewacyjne, których światło jest miękko rozpraszana ma elewacji lub oprawy ścienne, które umożliwiają skierowanie oświetlenia w jedną lub w dwie strony (góra-dół). Interesującym rozwiązaniem jest również oprawa natynkowa, która płasko przylega do ściany i niweluje w znacznym stopniu ryzyko przypadkowego uszkodzenia.  Na rynku mamy dostępnym wiele kształtów i kolorów tego typu rozwiązań. 

oświetlenie zewnętrzne

Niewątpliwie warto wybrać oświetlenie LED, które jest energooszczędne. Nie możemy również zapomnieć o tym, aby wybrane przez nas oprawy spełniały wymogi szczelności, aby móc montować je w miejscach bezpośrednio narażonych na działania czynników atmosferycznych. 

Podsumowanie

Nasze cztery ściany powinny być odpowiednio oświetlone od wewnętrznej jak i od zewnętrznej strony. Kierując się bezpieczeństwem swoim i swoich bliskich należy odpowiednio zaprojektować oświetlenie schodów oraz garażu.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

ELEKTRYCZNIK

Partner

www.loxone.com